B27R090 vs B23R090 Korn-orientert silisiumstål: 0,27 mm vs 0,23 mm tykkelse sammenligning for valg av transformatorkjerne

Aug 25, 2026

Legg igjen en beskjed

Når de spesifiserer kornorientert-silisiumstål for transformatorkjerner, møter ingeniører og innkjøpsteam ofte et villedende enkelt spørsmål: to kvaliteter med samme garanterte kjernetap på 0,90 W/kg (P1,7/50), men forskjellig tykkelse - 0.27 mm versus 0,23 mm. Yter den tynnere måleren faktisk bedre, og er den verdt kostnadspremien?

 

Denne artikkelen gir en side-ved-side teknisk sammenligning av B27R090 og B23R090, to Baosteel (B-prefiks) korn-orienterte silisiumstålkvaliteter, og forklarer hvordan forskjellen på 0,04 mm gauge oversetter seg til reell-tap i verden, forskjeller i effektivitet, kostnadseffektivitet, kostnadseffektivitet og kostnadseffektivitet.

B23R090 0.23mm Grain-Oriented Silicon Steel
B27R090 0.27mm Grain-Oriented Silicon Steel

Karakterbetegnelse dekodet

 

Begge kvalitetene følger konvensjonen for koding av Baosteel-korn-orientert silisiumstål:

Kodesegment B27R090 B23R090 Betydning
B B B Baosteel-produsentens prefiks
27 / 23 27 → 0,27 mm 23 → 0,23 mm Nominell tykkelse × 100
R R R Høyt varme-isolasjonsbelegg, ikke-laserskåret
090 090 → 0,90 W/kg 090 → 0,90 W/kg Maksimalt kjernetap P1,7/50 × 100

Den kritiske observasjonen: begge gradene er garantert til samme 0,90 W/kg kjernetapsgrense ved 1,7 T og 50 Hz, og begge har R-suffikset som indikerer et-varmebestandig-isolasjonsbelegg uten laserskrift. Den eneste spesifikasjonsforskjellen er nominell tykkelse: 0,27 mm vs 0,23 mm.

B27R090 MTC

B23R090 MTC

 

Head-to-Head-spesifikasjonssammenligning

 

Eiendom B27R090 B23R090 Forskjell / merknad
Produsent Baosteel Baosteel Samme mølle
Materialtype CRGO, korn-orientert CRGO, korn-orientert Samme klasse
Nominell tykkelse 0,27 mm 0,23 mm 0,04 mm forskjell
Kjernetap P1,7/50 Mindre enn eller lik 0,90 W/kg Mindre enn eller lik 0,90 W/kg Samme garantert grense
Kjernetap P1,7/60 (typisk) ~1,10 W/kg ~1,05 W/kg B23R090 litt lavere ved 60 Hz
Magnetisk induksjon B8 Større enn eller lik 1,88 T Større enn eller lik 1,88 T Samme (begge R-type GO)
Silisiuminnhold 2.9 – 3.3 % 2.9 – 3.3 % Samme komposisjonsområde
Tetthet ~ 7,65 g/cm³ ~ 7,65 g/cm³ Identisk
Stablingsfaktor Større enn eller lik 0,96 ~ 0.95 – 0.955 B27R090 litt høyere (tykkere=flatere stabel)
Type belegg R - motstandsdyktig mot høy varme-, ikke-belagt R - motstandsdyktig mot høy varme-, ikke-belagt Samme; begge tolererer stress-avlastningsgløding
Laserskriving Ingen Ingen Heller ikke domene-avgrenses
Kanttilstand ME / SE ME / SE Både tilgjengelig fresekant eller spaltekant
Leveringsskjema Spole, spaltespole, kuttet-til-lengde Spole, spaltespole, kuttet-til-lengde Samme
Standarder GB/T 2521; IEC 60404-8-7; ASTM A876 GB/T 2521; IEC 60404-8-7; ASTM A876 Samme standard rammeverk

Trenger du B27R090 eller B23R090 tilbud side om side?

Send GNEE Steel din(e) påkrevde kvalitet(er), bredde, belegg, kanttilstand og årlig volum - vi returnerer et tilbud-ved-side med leveringstid og prøvesertifikatprøver, vanligvis innen 24 timer.

Få sammenlignende sitat →

Eller send spesifikasjonene dine på e-post til sales@gneesteels.com

Samme kjernetap, forskjellig tykkelse - Hva betyr det?

 

Dette er det sentrale spørsmålet i sammenligningen. Begge kvaliteter er spesifisert til Mindre enn eller lik 0,90 W/kg, så på papiret er deres garanterte jerntapet identisk. Fysikken bak å oppnå dette tallet varierer imidlertid betydelig avhengig av mål:

 

Eddy-Current Loss Scales with Thickness Squared

Kjernetap i korn-orientert stål =tap av hysterese + eddy-gjeldende tap + unormalt tap. Virvelstrømkomponenten- er proporsjonal med kvadratisk tykkelse (t²). Redusering av sporvidde fra 0,27 mm til 0,23 mm reduserer den -gjeldende virveltermen med omtrent:

 

(0,23 / 0,27)² ≈ 0,726 → ~27 % reduksjon i virvelstrømtap-

 

Dette betyr at B23R090 (0,23 mm) har betydelig mer "overhøyde" i sitt eddy-nåværende budsjett enn B27R090 (0,27 mm) for å oppnå samme 0,90 W/kg. Rent praktisk:

  • B27R090 må stole mer på overlegen Goss-tekstur og renere stålkjemi for å holde hysteresetapet lavt nok til å kompensere for høyere virveltap ved 0,27 mm - det er enmer krevende metallurgiske spesifikasjonerfor samme tapsmål.
  • B23R090 oppnår 0,90 W/kg mer komfortabelt fordi den tynnere måleren naturlig undertrykker virvelstrømmer - 0,23 mm-graden vanligvis viserlavere faktisk (målt) tapenn sin 0,90-garanti i praksis.

 

Faktisk målt tap vs. garantert tap

I ekte mølletestsertifikater er det faktisk målte kjernetapet typisk under det garanterte maksimum:

Metrisk B27R090 (0,27 mm) B23R090 (0,23 mm) Implikasjon
Garantert P1,7/50 0,90 W/kg 0,90 W/kg Samme spesifikasjon
Typisk faktisk P1.7/50 ~0,85 – 0,88 W/kg ~0,80 – 0,84 W/kg B23R090 har mer margin under garantien
Eksitasjonseffekt ved 1,7 T Sammenlignbar Litt lavere Tynnere måler, lavere unormalt tap

Key Takeaway

Selv om begge kvaliteter har samme spesifikasjon på 0,90 W/kg, vil B23R090 (0,23 mm) typisk levere 5–10 % lavere faktisk kjernetap i en ekte transformatorkjerne enn B27R090 (0,27 mm).

For effektivitet-kritiske design (Tier-1, øko-designkompatible transformatorer), er denne marginen viktig. For kostnadssensitive applikasjoner hvor "møtespesifikasjoner" er tilstrekkelig, leverer B27R090 samme garanterte ytelse til en lavere pris.

Sammenligning av produksjonsevne og prosessering

 

Stablingsfaktor

Stablefaktoren (fyllfaktoren) representerer forholdet mellom stålvolum og totalt kjernevolum i en stablet kjerne. Tynnere mål betyr flere lamineringer for samme stabelhøyde, og flere belegglag og luftspalter:

  • B27R090 (0,27 mm): Stablefaktor Større enn eller lik 0.96 - høyere aktivt ståltverrsnitt-, mer effektiv bruk av kjernevindusareal
  • B23R090 (0,23 mm): Stablingsfaktor ~0.95 - litt lavere, noe som betyr at en marginalt større kjerne er nødvendig for samme magnetiske tverrsnitt-

 

Silicon Steel Stacking

 

For en gitt transformatorvurdering kan 0,27 mm-kjernen være ~1 % mindre i kjernetverrsnitt- enn 0,23 mm-kjernen, noe som også reduserer kobberlengden i viklingene litt.

 

Stansing, klipping og gløding

Prosessfaktor B27R090 (0,27 mm) B23R090 (0,23 mm)
Vanskeligheter med å klippe / stanse Enklere - tykkere materiale, mer stivt Mer utfordrende - tynnere, mer utsatt for bølger og grader
Grasdannelse Mindre kritisk Krever tettere verktøyklaringskontroll
Stress-avlastning Begge tolererer utglødning (R-belegget er varmebestandig-) Samme - R-belegg designet for gløding
Håndtering i automatiserte stablelinjer Mer robust Krever skånsommere håndtering
Kjernevikling (viklede kjerner) God formbarhet Enda bedre - tynnere materiale slynger seg tettere

 

Belegg og påskrift

 

Begge kvalitetene har R-suffikset - høyvarme-isolasjonsbelegg, ikke-laserskrevet.

 

Dette er viktig fordi:

  • R-belegg tolererer spennings-avlastningsgløding etter skjæring/stansing uten nedbrytning - i motsetning til P-type (laserskrevet) kvaliteter der gløding kan ødelegge domenets-forfiningseffekt
  • Hvis en kunde senere ønsker lavere tap, kan begge klassene oppgraderes til P-varianten (B27P090 / B23P090) for domeneforbedring -, men på bekostning av annealing-kompatibilitet
  • R-suffikset gjør begge kvalitetene egnet for trinn-skjærelinjer for overlappkjerne og produksjon av viklet kjerne der gløding er en del av prosessen

Silicon Steel Punching

Silicon Steel cutting

Sammenligning av kostnader og tilgjengelighet

 

Kostnad / forsyningsfaktor B27R090 (0,27 mm) B23R090 (0,23 mm)
Relativ materialkostnad Grunnlinje (nedre) ~8–15 % premie
Mill tilgjengelighet Bredt produsert, standard 0,27 mm gauge Produsert men lavere volum; 0,23 mm er en tynnere spesialmåler
Ledetid Kortere - standardproduksjon Potensielt lengre - tynnere måler, mindre produksjonsserier
Skjæringsutbytte Høyere - tykkere materiale, mindre kantbølge Nedre - tynnere materiale mer følsomt for spalteparametere
Vekt per spole (samme OD) Tyngre spole Lettere spoler - flere spoler trengs for samme tonnasje

 

Søknadsegnethet: Hvilken klasse skal du velge?

 

Velg B27R090 (0,27 mm) Når:

  • Kostnaden er hoveddriveren - du trenger 0,90 W/kg garantert ytelse til den beste prisen
  • Standard distribusjonstransformatorer - pol-monterte, pad-monterte enheter der 0,90-spesifikasjonen oppfyller effektivitetskravene
  • Høyt-volumproduksjon - 0,27 mm-måleren er mer robust for automatiserte skjære- og stablelinjer
  • Stablede (laminerte) kjerner - den høyere stablingsfaktoren (større enn eller lik 0,96) maksimerer aktivt stål i kjernevinduet
  • Transformatorer med utglødning i prosessen - R-belegg av typen tolererer spennings-avlastningsgløding

 

Velg B23R090 (0,23 mm) Når:

  • Du trenger faktisk tap under 0,90-spesifikasjonen - den tynnere måleren gir 5–10 % lavere reelt-verdens kjernetap
  • Høy-effektivitet / øko-designtransformatorer - Tier-1 energieffektivitet, DOE-effektivitet eller samsvar med EU-økodesign
  • Store krafttransformatorer - der selv små tapsreduksjoner gir betydelige energibesparelser i hele levetiden
  • Sårede (toroidale / rektangulære) kjerner - tynnere materiale slynger seg tettere og tilpasser seg bedre
  • Lav-støytransformatorer - tynnere lamineringer reduserer magnetostriksjonsstøy
  • 60 Hz-applikasjoner - virvel-den nåværende fordelen med tynnere måler er større ved 60 Hz enn ved 50 Hz

Tommelfingerregel for beslutning

  • Hvis transformatordesignet ditt trenger å slå spesifikasjonen på 0,90 W/kg i praksis → velg B23R090.
  • Hvis designet ditt bare trenger å oppfylle 0,90 W/kg til den beste kostnaden → velg B27R090.

Kan B27R090 og B23R090 erstattes med hverandre?

 

Fra et magnetisk spesifikasjonssynspunkt, ja, - oppfyller begge kvalitetene samme P1,7/50 Mindre enn eller lik 0,90 W/kg-grense med samme B8 Større enn eller lik 1,88 T-induksjon og samme R--belegg. En kjerne designet for B27R090 vil fungere med B23R090, og omvendt, forutsatt at følgende er adressert:

  • Stablefaktorforskjell - ved å bytte fra 0,27 mm til 0,23 mm reduserer stablingsfaktoren med ~0,5–1 %; kjernetverrsnittet- eller stabellengden må justeres for å opprettholde samme flukstetthet
  • Lamineringsantallet endres - en 0,23 mm kjerne trenger ~17 % flere lamineringer for samme stabelhøyde, noe som øker kutte- og stabletiden
  • Verktøyklaring - stanse-/skjæreverktøy satt til 0,27 mm kan trenge justering for 0,23 mm for å kontrollere grader
  • Kjernevekt- for de samme kjernedimensjonene (OD/ID/høyde), vil kjernen på 0,23 mm være litt lettere på grunn av lavere stablingsfaktor

 

For kvalifikasjons-/godkjenningsformål faller begge karakterene inn under de samme GB/T 2521, IEC 60404-8-7 og ASTM A876-rammeverket, så et design som er kvalifisert med én karakter kan typisk re-kvalifiseres med den andre via en typetest med minimal dokumentasjonsendring.

 

Relaterte karakterer for referanse

 

Karakter Tykkelse Kjernetap Belegg/Prosess Forholdet til denne sammenligningen
B27R085 0,27 mm 0,85 W/kg R, ikke-skrevet Samme tykkelse som B27R090, lavere tap (premium)
B23R085 0,23 mm 0,85 W/kg R, ikke-skrevet Samme tykkelse som B23R090, lavere tap (premium)
B27P090 0,27 mm 0,90 W/kg P, laserskrevet Samme spesifikasjon som B27R090, men domene-avgrenset (lavere faktisk tap, ikke annealing-kompatibelt)
B23P090 0,23 mm 0,90 W/kg P, laserskrevet Samme spesifikasjon som B23R090, men domene-avgrenset
B30R090 0,30 mm 0,90 W/kg R, ikke-skrevet Tykkere alternativ - mer økonomisk, men vanskeligere å oppnå 0,90 ved 0,30 mm
27QG090 0,27 mm 0,90 W/kg QG (HiB) HiB-ekvivalent - høyere magnetisk induksjon

 

Hvorfor kilde fra GNEE Steel

 

GNEE Steel leverer både B27R090 og B23R090 (og hele utvalget av Baosteel, Wuhan Iron & Steel og Shougang korn-orienterte silisiumstålkvaliteter) med mølletestsertifikater, tykkelse og kjerne-tapsbekreftelse og slisse-/kuttetjenester-til{{.

 

Våre ingeniører kan hjelpe deg:

  • Sammenlign faktiske fabrikksertifikatverdier mellom 0,27 mm og 0,23 mm målere før du forplikter deg
  • Kryss-referanse til ASTM / EN / JIS tilsvarende karakterer for din lokale standard
  • Velg den mest kostnadseffektive-karakteren som oppfyller transformatoreffektivitetsmålet ditt
  • Ordne spalting til nøyaktige bredder med kontrollert grad for stablelinjen din

 

Electrical Steel

Electrical Steel factory

Konklusjon

 

Sammenligningen mellom B27R090 og B23R090 destilleres til en kostnad-mot-ytelse-avveining innenfor samme spesifikasjonsklasse på 0,90 W/kg:

Kriterium Vinner Vinner
Garantert kjernetap Slips Slips
Faktisk målt kjernetap   B23R090
Materialkostnad B27R090  
Stablingsfaktor B27R090  
Produksjonsrobusthet B27R090  
Formbarhet av sårkjerne   B23R090
Lav-støyytelse   B23R090
60 Hz fordel   B23R090
Tilgjengelighet / ledetid B27R090  
Glødekompatibilitet Slips Slips

 

For de fleste standard distribusjonstransformatorprosjekter tilbyr B27R090 den beste balansen mellom garantert ytelse, produksjonsevne og kostnader. For høy-effektivitet, øko-design, stor effekt eller 60 Hz-applikasjoner der det å slå 0,90 W/kg-spesifikasjonen i praksis betyr noe, rettferdiggjør B23R090 sin premium med målbart lavere faktisk kjernetap og overlegen høy-ytelse.

Få B27R090 / B23R090 datablad og gratis konsultasjon for karakterutvalg

Last ned komplette tekniske datablader for begge kvaliteter med testsertifikater for prøveverk, og la ingeniørene våre hjelpe deg med å velge riktig måler for transformatoreffektivitetsmålet ditt - inkludert en pris/ytelse-sammenligning skreddersydd for ditt årlige volum.

Last ned datablad og konsulter en ingeniør →

 

Pålitelig silisiumstålforsyning for transformator- og reaktorprodusenter over hele verden.

FAQ

 

Er B27R090 og B23R090 samme karakter med forskjellig tykkelse?

De deler samme produsent (Baosteel), samme kjernetapgaranti (0,90 W/kg), samme beleggstype (R=høy varme-bestandig, ikke-skrevet) og samme magnetiske induksjonsklasse. Den eneste spesifikasjonsforskjellen er nominell tykkelse: 0,27 mm vs 0,23 mm. Imidlertid oppnår den tynnere B23R090 typisk lavere faktisk kjernetap i praksis.

 

Er 0,23 mm alltid bedre enn 0,27 mm?

Ikke alltid. Mens 0,23 mm reduserer virvelstrømtap-, reduserer det også stablingsfaktoren, øker antallet lamineringer, øker materialkostnadene med ~8–15 % og er mer følsomme for verktøy og håndtering. For kostnadsdrevne-designer der det er tilstrekkelig med 0,90 W/kg, er 0,27 mm det bedre valget. For effektiv{10}}kritiske design der du ønsker å slå spesifikasjonene, gir 0,23 mm en reell ytelsesfordel.

 

Hva betyr "R"-suffikset, og betyr det noe for søknaden min?

R=høyvarme-isolasjonsbelegg, ikke-laser-ripet. Dette betyr at karakteren tåler spennings-avlastningsgløding etter skjæring - en kritisk fordel hvis kjerneproduksjonsprosessen inkluderer gløding. Hvis du ikke gløder og ønsker lavere tap, gir P-varianten (B27P090 / B23P090) med laserskrift ytterligere reduksjon av domene-forfiningstap.

 

Kan jeg blande B27R090 og B23R090 i samme transformatorkjerne?

Det anbefales ikke. Blanding av målere i en stablet kjerne skaper ujevne trinn-skjøter, inkonsekvent fluksfordeling og varierende lamineringstall som kompliserer montering. Velg én måler per kjernedesign.

 

Hvilken klasse er bedre for 60 Hz transformatorer?

B23R090 (0,23 mm) har en større fordel ved 60 Hz enn ved 50 Hz, fordi virvelstrømtapet øker med frekvensen, og den tynnere målerens virvelstrømundertrykkelse- er mer verdifull ved høyere frekvens. For 60 Hz nordamerikanske markeder foretrekkes generelt 0,23 mm.

 


Ansvarsfraskrivelse: Verdiene er typiske for klasseklassifiseringen og bør verifiseres mot fabrikktestsertifikatet for hver spole. Faktisk målt kjernetap kan variere etter varmetall og produksjonsbatch.

Sende bookingforespørsel